Informacje ogólne
Po akcesji Polski do Unii Europejskiej, z dniem 1 maja 2004 r., Polska została objęta unią celną, co oznacza, że towary przywożone do Polski z krajów członkowskich Unii Europejskiej nie są obciążane cłem. Przepisy prawa celnego stosuje się do towarów wprowadzanych na obszar celny Wspólnoty lub wyprowadzanych z tego obszaru.
Regulacje dotyczące zwolnień celnych zawarte są przede wszystkim w przepisach rozporządzenia Rady (EWG) Nr 918/83 z dnia 28 marca 1983 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych.
Przywóz rzeczy znajdujących się w bagażu osobistym podróżnego
W odniesieniu do podróżnych, przybywających z terytorium państwa trzeciego na obszar celny Wspólnoty, zwolnione z należności przywozowych są towary znajdujące się w ich bagażu osobistym, pod warunkiem, że wwożone towary nie mają charakteru handlowego.
Bagaż osobisty oznacza cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym przy wjeździe na obszar celny Wspólnoty, jak również każdy bagaż przedstawiony tym samym organom w późniejszym terminie, pod warunkiem, że możliwe jest przedłożenie dowodu na to, że przy wyjeździe podróżnego bagaż został zarejestrowany, jako bagaż towarzyszący, przez przedsiębiorstwo, które dokonało jego przewozu do Wspólnoty z państwa trzeciego, z którego przybył.
Przywóz o charakterze niehandlowym oznacza przywóz, który:
- ma charakter okazjonalny, i
- składa się wyłącznie z towarów przeznaczonych do własnego użytku podróżnych lub ich rodzin, lub przeznaczonych na prezenty; rodzaj i ilość tych towarów powinna być taka, aby nie wskazywała na przywóz w celu handlowym.
Podróżnych, którzy ukończyli 17 rok życia obowiązują następujące normy ilościowe i wartościowe na przywóz ze zwolnieniem z należności przywozowych niżej wymienionych towarów:
- wyroby tytoniowe:
- 200 papierosów, lub
- 100 cygaretek (cygar o masie nie przekraczającej 3g/szt.), lub
- 50 cygar, lub
- 250 g tytoniu do palenia
lub proporcjonalna ilość tych różnych produktów w zestawie;
- spirytus i napoje alkoholowe:
- napoje destylowane i spirytusowe o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22 % obj.; nieskażony alkohol etylowy o objętościowej mocy alkoholu wynoszącej 80% obj. lub więcej: 1 litr, lub
- napoje destylowane i spirytusowe, aperitify na bazie wina lub alkoholu, tafia, sake lub podobne napoje o objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 22 % obj.; wina musujące, wina likierowe: 2 litry lub
proporcjonalny asortyment tych produktów w zestawie i
- wina niemusujące: 2 litry.
Ponadto podróżny może przywieźć bez cła nie więcej niż 50 gramów perfum i nie więcej niż 250 ml wód toaletowych, a produktów leczniczych - w ilości przeznaczonej na własne potrzeby.
Oprócz towarów, o których mowa wyżej, podróżny może przywieźć rzeczy o łącznej wartości nieprzekraczającej 175 euro, a jeżeli nie ukończył 15 roku życia - 90 euro.
Inne, niższe normy obowiązują podróżnych mających miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej, pracowników strefy nadgranicznej oraz członków załóg środków transportu wykorzystywanych w ruchu między krajami trzecimi a Wspólnotą.
W odniesieniu do ww. grup osób obowiązują następujące normy ilościowe niżej wymienionych towarów:
- napoje alkoholowe:
- napoje destylowane i spirytusowe o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu wynoszącej 80% lub więcej - 0,5 litra, albo
- napoje destylowane i napoje spirytusowe, aperitify na bazie wina lub alkoholu, ratafia, sake lub podobne napoje o objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 22%, wina musujące, wina wzmocnione - 0,5 litra i
- wina niemusujące - 0,5 litra;
- tytoń i wyroby tytoniowe:
- papierosy - 20 sztuk, albo
- cygaretki (cygara o masie nieprzekraczającej 3 g) - 15 sztuk, albo
- cygara - 5 sztuk, albo
- tytoń, tabaka - 20 gramów;
- perfumy - 25 gramów; wody toaletowe - 0,1 litra;
- produkty lecznicze - w ilości przeznaczonej na potrzeby osobiste podróżnego.
Ponadto łączna wartość zwolnionych z należności przywożonych towarów, innych niż wymienione wyżej, przywożonych przez podróżnego z ww. grup osób, nie może przekraczać równowartości 80 euro.
Natomiast wartość zwolnionych z należności przywozowych towarów przywozowych w bagażu osobistym podróżnego, który nie ukończył 15 roku życia, nie może przekraczać równowartości 90 euro.
{mospagebreak}
Handel duty free na statkach
Handel "duty free" definiowany jest jako handel stosowany w ruchu podróżnych pomiędzy Unią Europejską a krajami trzecimi. W przypadku sprzedaży na statkach, jest on możliwy w rejsach z krajami trzecimi lub w rejsach wewnątrzwspólnotowych odbywających się z zawinięciem do krajów trzecich. Sprzedaż na pokładach statków towarów niewspólnotowych odbywa się po opuszczeniu obszaru celnego UE. Pasażerowie mogą korzystać ze zwolnienia z należności przywozowych tych towarów na podstawie wyżej podanych norm dla podróżnych. Jednakże wymagane jest, aby w takich przypadkach statki pasażerskie zawinęły do portu w kraju trzecim, zaś pasażerowie muszą mieć możliwość zejścia tam na ląd.
Przywóz przedmiotów osobistego użytku podróżnych
Podróżny przybywający na obszar celny Wspólnoty Europejskiej na pobyt czasowy w celach turystycznych, sportowych, handlowych, wzięcia udziału w spotkaniach zawodowych, w celach zdrowotnych, w związku ze studiami itp., może przywieźć ze sobą przedmioty osobistego użytku, które będą mu w tym czasie potrzebne.
Do przedmiotów osobistego użytku zaliczane są wszystkie przedmioty, nowe lub używane, których podróżny może potrzebować z uzasadnionych powodów do osobistego użytku podczas podróży, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności podróży, ale wyłączając wszelkie towary przywożone w celach handlowych.
Przedmioty osobistego użytku podróżny musi mieć na sobie lub w swoim bagażu (towarzyszącym lub nie).
Zgłoszenie celne tych przedmiotów następuje w granicznym urzędzie celnym. Przewożone przedmioty objęte są procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem z należności przywozowych, bez wymogu składania pisemnego zgłoszenia celnego i zabezpieczenia należności przywozowych. Jednak w przypadku przedmiotów, z którymi wiążą się wysokie kwoty należności przywozowych i podatków złożenie zgłoszenia celnego i zabezpieczenia może być wymagane.
Przedmioty te muszą być wywiezione z obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej przy wyjeździe podróżnego, który te przedmioty przywiózł.
Czasowy przywóz środka transportu w celach prywatnych
Środki transportu, zarejestrowane poza obszarem celnym Wspólnoty, którymi ta osoba przybywa na obszar Wspólnoty, mogą być przedmiotem odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem z należności przywozowych. Zgłoszenie celne może być dokonane bez przedstawiania jakiegokolwiek dokumentu celnego.
Pojazdy te mogą być wykorzystywane przez podróżnego przez okres jego przebywania na obszarze Wspólnoty, wyłącznie w celu realizacji tych zadań, które były powodem jego przyjazdu.
Podróżny mający miejsce zamieszkania na obszarze celnym Wspólnoty może korzystać ze środków transportu zarejestrowanych poza obszarem Wspólnoty, w przypadku gdy będzie używać w celach prywatnych środków transportu okazjonalnie, na zlecenie posiadacza rejestracji, który przebywa na obszarze celnym Wspólnoty w momencie używania.
Podróżny mający miejsce zamieszkania we Wspólnocie może korzystać z środka transportu zarejestrowanego poza obszarem Wspólnoty, jeśli ten środek transportu wynajęty będzie na podstawie pisemnej umowy od przedsiębiorstwa znajdującego się w kraju trzecim, zajmującego się wynajmem pojazdów, aby wrócić do swojego miejsca zamieszkania we Wspólnocie. Środki transportu powinny być zwrócone przedsiębiorstwu zajmującemu się wynajmem, mającemu swoją siedzibę na obszarze celnym Wspólnoty, w terminie 5 dni od dnia wejścia w życie umowy najmu.
Podróżny zamieszkały na obszarze celnym Wspólnoty i zatrudniony przez właściciela środków transportu, mającego swą siedzibę poza tym obszarem lub w inny sposób upoważnioną przez właściciela, może wprowadzić na obszar Wspólnoty pojazdy zarejestrowane poza tym obszarem, jeżeli będą one używane w celu wykonywania pracy. Mogą być one używane do celów prywatnych, jeżeli jest to przewidziane w umowie o pracę.
Przywóz i wywóz towarów przez podróżnych przyjeżdżających spoza Wspólnoty Europejskiej podlega ograniczeniom i zakazom.
Ponadto, pamiętać należy, że przywóz niektórych towarów do Polski z innych państw członkowskich Unii Europejskiej również podlega ograniczeniom i zakazom.
(źródło: Służba Celna - mf.gov.pl)