Kalendarz Wydarzeń

styczeń 2025
PWŚCPtSN
3031 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 3112

Popularne filmy

RANDOM MEDIA

Na forum

Brak postów do publikacji.

    Świadectwo AEO - jak uzyskać status Upoważnionego Przedsiębiorcy.

     Z dniem 1 stycznia 2008 r. na terytorium Unii Europejskiej obowiązują nowe, dotychczas nie stosowane na tak szeroką skalę ułatwienia podczas kontroli celnej, w związku  z powstaniem nowatorskich regulacji prawnych - świadectwo AEO.  (Więcej …) Autohorised Ekonomic Operators AEO (upoważniony przedsiębiorca), wg dokumentu wydanego przez Komisję Europejską w Brukseli 29 czerwca 2007 (Taxud 2006/1450 „Upoważnieni Przedsiębiorcy - wytyczne” ) jest to przedsiębiorca, który jest wiarygodny w całej Wspólnocie w zakresie swoich operacji celnych i w związku z tym przysługuje mu prawo do uzyskania korzyści na obszarze wspólnoty.

    Przedstawiona definicja ma odzwierciedlenie w przepisach prawa (Rozporządzenie Komisji WE Nr 1875/2006 z dnia 18 grudnia 2006 zmieniające rozporządzenie EWG Nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady EWG Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny - tytuł IIA oraz art. 1.12 przepisów wykonawczych do Wspólnotowego Kodeksu Celnego). Określenie „przedsiębiorca” wskazuje  adresatów  nowych regulacji prawnych są przedsiębiorcy, którzy bezpośrednio lub pośrednio uczestniczą w wymianie towarowej z zagranicą, czyli importerzy, eksporterzy, przewoźnicy, spedytorzy, agenci celni, prowadzący składy celne oraz producenci towarów przeznaczonych na eksport.

    Kolejnym elementem jest sformułowanie „wiarygodny w całej Wspólnocie w zakresie swoich operacji celnych”, które oznacza, iż ubiegając się o status AEO należy:

    po pierwsze spełnić określone kryteria formalne tj. złożyć wniosek  wraz z załączonymi dokumentami:

    Potwierdzenie prowadzenia działalności gospodarczej przez wnioskodawcę (wyciąg z KRS lub ewidencji działalności gospodarczej)

    Zaświadczenie o niekaralności wnioskodawcy (w przypadku gdy jest to osoba prawna lub stowarzyszenie sprawdzeniu podlegają wszystkie osoby kierujące przedsiębiorstwem)

    Wykaz stałych przedstawicieli prawnych do spraw celnych, z których usług korzysta w momencie składania wniosku oraz oświadczenie o ich niekaralności sporządzone przez wnioskodawcę

    Oświadczenie wnioskodawcy, że w stosunku do niego nie jest prowadzone postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne w związku z ogłoszeniem upadłości

    Kwestionariusz samooceny lub dokumenty charakteryzujące wnioskodawcę zgodnie z  częścią „informacje o przedsiębiorcy”.

    po drugie poddać się dobrowolnie kontroli pod kątem spełnienia kryteriów dla wiarygodnych przedsiębiorców:

    Odpowiednie przestrzeganie wymogów celnych. Badane są informacje z okresu ostatnich trzech lat, czy przedsiębiorca nie naruszył przepisów regulujących obrót towarowy z zagranicą. Jeżeli naruszenia miały charakter incydentalny, a  negatywne skutki nie były wysokie - jest to przesłanka pozwalająca na warunkowe lub bezwarunkowe uznanie powyższego kryterium za spełnione. Badana jest również organizacja wewnątrz przedsiębiorstwa pod kątem czy istnieją procedury, mechanizmy pozwalające na unikniecie w przyszłości (lub minimalizacje) ewentualnych nieprawidłowości.

    Czy istnieją odpowiednie systemy zarządzania ewidencjami handlowymi, transportowymi, które to umożliwią właściwą kontrolę celną. Szybki dostęp do elektronicznych ewidencji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą powiązaną z wymianą towarową z zagranicą dla jednostek kontrolnych w służbie celnej. Kontrolą objęte są zarówno procedury wprowadzania niezbędnych danych do elektronicznych ewidencji jak również bezpieczeństwo samych baz danych (zabezpieczenia przed możliwością dostępu dla osób nieuprawnionych)

    Czy wnioskodawca może udokumentować swoją wypłacalność. Badana jest kondycja finansowa wnioskodawcy.

    Czy są spełnione odpowiednie standardy bezpieczeństwa i ochrony. Wprowadzenie odpowiednich norm bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie, ochrona stref newralgicznych np. miejsc załadunku, rozładunku towarów.

    Końcowym etapem kontroli (audytu) jest dokonanie wspólnej z wnioskodawcą oceny spełnienia w/w kryteriów, oraz rozstrzygnięcie końcowe ze strony organu. Jeżeli jest ono pozytywne, wnioskodawca otrzymuje świadectwo AEO.


    Posiadacze świadectwa AEO - uproszczenia celne, korzystają z wielu ułatwień na terytorium całej UE m.in.:

    Będzie on rzadziej typowany do kontroli fizycznej oraz dokumentów

    W przypadku wytypowania do kontroli będzie ona przeprowadzona w sposób priorytetowy

    Na wniosek AEO możliwe jest przeprowadzenie kontroli w miejscu innym niż urząd celny

    W przypadku złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie uproszczeń przez posiadacza świadectwa AEO, organy celne nie badają ponownie warunków, które były weryfikowane przy wydawaniu świadectwa AEO

    Posiadacze świadectw AEO będą mogli korzystać z ich uznania i wynikających z tego korzyści także poza UE, po zawarciu stosownych porozumień przez Wspólnotę Europejską

    Z dniem 1 lipca 2009 możliwość składania deklaracji przed przywozem lub wywozem towarów z mniejszą niż standardowa ilością danych*

    Z dniem 1 lipca 2009 w przypadku wytypowania do kontroli przesyłki na podstawie w/w deklaracji - organy celne mogą o tym fakcie wcześniej powiadomić upoważnionego przedsiębiorcę.**

    * - w przypadku, gdy umowy międzynarodowe odnoszące się do wzajemnego uznawania świadectw AEO i środków bezpieczeństwa z krajami trzecimi określają dodatkowe dane niezbędne do funkcjonowania systemów bezpieczeństwa- organ celny może wymagać dostarczenia dodatkowych danych.

    **- powiadomienie o kontroli stosuje się tylko wówczas, jeżeli nie zagraża ono możliwości przeprowadzenie kontroli.


    Przedsiębiorca ma również możliwość skorzystania z bezpłatnego audytu przeprowadzonego przez organ celny pod kątem spełnienia wymogów AEO.


    Wdrożenie procedur związanych  ze standardami bezpieczeństwa i ochrony mogą przynieść pozytywne efekty w  n/w obszarach :

    kontrola przepływu towarów od producenta do konsumenta

    bezpieczeństwo pracowników

    opracowywanie nowych norm, regulacji

    wybór dostawców i inwestycji

    bezpieczeństwo transportu i przewozów

    budowa bezpiecznego łańcucha dostaw

    aktywne inwestycje technologiczne

    dobrowolne przestrzeganie wymogów bezpieczeństwa.  


    Biorąc pod uwagę zarówno kryteria jakie muszą być spełnione aby uzyskać świadectwo AEO, jak również późniejsze korzyści - jest to rozwiązanie adresowane do nowoczesnych przedsiębiorców dokonujących cyklicznie, na dużą skalę czynności związanych z obrotem towarowym z zagranicą.


    Autor

    Piotr Czerkawski - Ekspert Celny,

    Trener oraz Konsultant merytoryczny Eurocertus sp. z o.o., www.eurocertus.com


    Publikacje stanowią własność intelektualną autora oraz Eurocertus Sp. z o.o. Kopiowanie, powielanie, publikowanie, wykorzystywanie w całości lub częściach w jakiejkolwiek formie i przy użyciu jakiejkolwiek techniki bez zgody właściciela praw zabronione.