Kalendarz Wydarzeń

luty 2023
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Popularne filmy

RANDOM MEDIA

Na forum

Brak postów do publikacji.

Harper Hygienics S.A. i CHEP Polska - pięć lat współpracy

b_150_100_16777215_00_images_foto_HARPER-47.pngMinęło pięć lat, od kiedy firma HARPER HYGIENICS S.A. - producent marek takich jak: Cleanic, Kindii, Presto Clean oraz CHEP - wiodąca na świecie firma oferująca usługi w zakresie wynajmu palet i kontenerów - podjęły decyzję o współpracy. Ich współdziałanie to dobry przykład na to jak można w działalności biznesowej wykorzystać maksymalnie profesjonalizm i doświadczenie drugiej strony, osiągając efekt synergii nie do uzyskania w przypadku funkcjonowania samodzielnie.

Jak to się zaczęło?
Firma Harper Hygienics S.A. rozpoczęła współpracę z CHEP w 2008 roku. Jej celem było zaangażowanie CHEP do wynajmu nośników - palet - pod realizację dostaw produktów firmy Harper Hygienics S.A. do polskich i zagranicznych odbiorców, czyli sieci detalicznych i hurtowni.
Harper Hygienics S.A. korzysta z dwóch rodzajów nośników - palety w rozmiarze 1200x800 (czyli euro) oraz 1200x1000 zwanej paletą przemysłową.  Firma zamawia prawie 50 tys. palet w skali roku.
„Zarządzanie paletami jest tematem dość skomplikowanym nie tylko w naszej firmie, ale w każdym przedsiębiorstwie, które dystrybuuje produkty poprzez sieci handlu tradycyjnego oraz nowoczesnego. Do podstawowych problemów należy kwestia odpisów paletowych i reklasyfikacji palet przez odbiorców towaru. Utrata palet na poziomie kilku do kilkunastu procent w niemal każdej sieci jest stratą trudną do zaakceptowania. Inną kwestią jest problem zarządzania paletami i kontrola sald paletowych, która wymagała od nas dodatkowej osoby zajmującej się kontrolą procesu obrotu paletami białymi” - mówi Robert Firlik, Dyrektor Supply Chain w firmie Harper Hygienics S.A.
Dodatkowym problemem, z którym mają do czynienia użytkownicy standardowych palet euro, jest szara strefa obrotu nośnikami, czyli nielegalny obrót paletami. „Ten problem istniał od zawsze i nie przewiduję jego rozwiązania w najbliższym czasie. Firmy tracą nie tylko palety, czas, ale i pieniądze z powodu ginących opakowań lub ich bezprawnej wymiany przez różnych uczestników łańcucha dostaw na nośniki gorszej jakości" - dodaje Robert Firlik.
W sprzedaży produktów, którymi zajmuje się Harper Hygienics S.A. jest widoczna sezonowość - różna dla produktów dla domu i dla produktów do higieny, co również utrudniało proces zarządzania dostawami.
Wszystkie wymienione powyżej powody spowodowały, iż  firma w 2008 roku zdecydowała się na outsourcing usług związanych z zarządzeniem paletami i współpracę z firmą CHEP.
Dlaczego CHEP?
Oferta CHEP w 2008 roku na polskim rynku była nowością. „Pierwotnie za wyborem tej usługi przemawiało kilka pragmatycznych przesłanek, jak choćby gwarancja dostępności palet czy brak kłopotów z ich magazynowaniem. Dziś, z perspektywy mojego doświadczenia nie tylko w firmie Harper Hygienics S.A., mogę powiedzieć, że outsourcing palet daje mi i mojemu zespołowi możliwość „oddechu” - nie mamy ubytków palet, ani reklamacji od klienta, dotyczących jakości nośników, ani odrzucenia dostawy, więc zamiast załatwiać problemy paletowe mój zespół może skupić się na rzeczywistych wyzwaniach związanych z logistyką produktów naszej firmy” - podsumowuje Robert Firlik.
Dla firmy Harper Hygienics S.A. ważna jest również gwarantowana przez CHEP pewność dostaw zamówionych nośników. ,,Dwa razy w ciągu naszej współpracy zdarzyło się, że palety CHEP nie dojechały na czas, ale zostało to bardzo szybko naprawione, dzięki czemu nie odczuliśmy tego problemu" - wspomina Robert Firlik. Co ważne, dzięki unifikacji nośników w systemie firma Harper Hygienics S.A. ma poczucie, że aktywnie przyczynia się do zmniejszenia szarej strefy, ponieważ palety CHEP nie są przedmiotem obrotu w tej strefie.
„Dla mnie osobiście istotny jest fakt, że CHEP daje nam możliwość integracji z łańcuchami dostaw naszych klientów oraz naszych dostawców. Moim celem jest - podkreśla Robert Firlik - aby tego typu integracje były otwarte i oparte na zasadzie win- win, czego przykładem jest oferta CHEP. Na czym to polega? Nasi dostawcy korzystający z niebieskich palet, mogą dostarczać do nas surowce na tego typu nośnikach i uzyskać konkurencyjną cenę za wynajęte palety a my dzięki wykorzystaniu nośników w dalszej dystrybucji nie mamy problemów z ich wymianą (zwrotem). Tak skonstruowana oferta i sposób jej działania zdecydowanie wyróżnia firmę CHEP na tle konkurencji.
„To jest forma integracji - firma CHEP staje się integratorem łańcuchów dostaw - naszego i naszych dostawców oraz odbiorców produktów Harper Hygienics S.A.. W taki sposób dochodzi do stworzenia koszyka synergii, który jest podstawą strategii mojego działu” - podsumowuje Robert Firlik.
Plany na przyszłość
W przyszłości Harper Hygienics S.A. zamierza rozszerzyć współpracę z CHEP poprzez zwiększenie zamówień palet, które wykorzystywane będą do wysyłek na inne rynki europejskie.
„Chcemy rosnąć wspólnie z CHEP, dzięki czemu ograniczymy straty palet i koszt obsługi palety w łańcuchu dostaw” - tak przyszłe plany współpracy podsumowuje Robert Firlik - Dyrektor Supply Chain w firmie Harper Hygienics S.A..
Ochrona środowiska - realne dane, a nie wizja
„Nasza firma chce być i user friendly i environmental friendly. Dążymy do tego, by być jeszcze bardziej przyjaźni środowisku. Obszar obrotu paletami należy do tych, które można w tym aspekcie zoptymalizować. Im mniej palet kupimy tym bardziej przyczynimy się do zmniejszenia zużycia drewna i wycinki drzew. Druga ważna rzecz to zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery” - mówi Robert Firlik.
Dzięki współpracy z CHEP Harper Hygienics S.A. zmniejsza emisję CO2 do atmosfery o blisko 40 ton w skali roku, oszczędza 200 m3 wody i wytwarza ponad 2 tony odpadów mniej. Ogranicza również zużycie drewna o 19 m3.

You have no rights to post comments